Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Upiór z Düsseldorfu. Niemiecki Kuba Rozpruwacz [18+]

Czy ten człowiek wygląda na seryjnego mordercę? Nie? Oni nigdy na nich nie wyglądają.Anglia miała Kubę Rozpruwacza, Transylwania – Draculę, a Düsseldorf… „potwora”, „upiora”, „Kubę Rozpruwacza” i „wampira” w jednym. Zamordował z zimną krwią 79 osób. Policja była bezradna.

Od 1925 r. po ulicach Düsseldorfu krążył morderca, choć początkowo nie szalał zbyt mocno. Śmierć zaczęła zbierać prawdziwe żniwo 4 lata później. Ludzie obawiali się o swoje życie. Nigdzie nie mogli czuć się bezpiecznie, nawet we własnych domach. Wszystko, co najgorsze, zaczęło się na początku lutego.

Krew na ulicach

Pewnego zimowego dnia policja znalazła zwłoki kobiety – została dźgnięta nożem 24 razy. Sprawca czuł się bezkarny, a mordowanie wyraźnie przypadło mu do gustu. Sześć dni później pod żywopłotem znaleziono ciało 16-letniej Rosy Ohlinger. Dźgnięto ją 13 razy. To jednak nie koniec. Zwyrodnialec dokonał penetracji genitaliów – za pomocą kciuka, a potem nożem. Próbował spalić ciało, lecz nie udało mu się to.

Düsseldorf, to właśnie to miasto w 1929 r. drżało przed seryjnym mordercą, który grasował na jego ulicach.

Düsseldorf, to właśnie to miasto w 1929 r. drżało przed seryjnym mordercą, który grasował na jego ulicach.

Początkowo wydawało się, że morderca preferuje kobiety, a konkretnie młode dziewczęta. Nic bardziej mylnego. W połowie lutego zaatakował mechanika o nazwisku Scheer. Zmarł on w ten sam sposób, co pozostałe ofiary – otrzymał 24 ciosy nożem.

Służąca Gertruda Schulte również została napadnięta, jednak jej udało się ujść z życiem.

Służąca Gertruda Schulte również została napadnięta, jednak jej udało się ujść z życiem.

Dla policji złapanie mordercy stało się kluczowym zadaniem. Przestrzegano mieszkańców przed nieznajomymi i zakazano poruszania się po zmroku. Niebawem wszyscy mogli odetchnąć. Pojawił się podejrzany. Zatrzymano mężczyznę, wariata Stausberga, który chciał napaść na dwie kobiety.

Oskarżono go o lutowe morderstwa. A on, jak przystało na miejscowego idiotę, przyznał się do wszystkiego. Policja odetchnęła. Mieszkańcy Düsseldorfu również. Mogli czuć się bezpiecznie. A przynajmniej tak im się wydawało.

Po kilku miesiącach wyszło na jaw, że policja popełniła kardynalny błąd. Wariat Stausberg był niewinny! W sierpniu prawdziwy morderca ponownie wyszedł z cienia. Zaczął z dużym rozmachem.

Uduszone siostry

W miejskim parku znaleziono trzy osoby zadźgane nożem. Ale to nie koniec. Dwa dni później, gdy w mieście zgasły światła, do domu wracały dwie przyrodnie siostry, 5-letnia Gertruda Hamacher i 14-letnia Louise Lenzen. W pewnym momencie zobaczyły za sobą tajemniczy cień. Ktoś szedł za nimi jakiś czas, aż w końcu podszedł do dziewczynek.

Ernst Gennat, szef berlińskiej policji kryminalnej. To właśnie jego oddelegowano do poszukiwań "potwora".

Ernst Gennat, szef berlińskiej policji kryminalnej. To właśnie jego oddelegowano do poszukiwań „potwora”.

Mężczyzna poprosił Louise, by kupiła mu papierosy, a on w tym czasie zaopiekuje się jej siostrą. Pomyślicie: „Głupia!”, bo jak można zaufać nieznajomemu?! Gdy 14-letnia dziewczynka zniknęła w ciemnościach, morderca udusił Gertrudę, a potem podciął jej gardło. Louise czekał taki sam los.

Ida Reuter, kolejna ofiara seryjnego mordercy.

Ida Reuter, kolejna ofiara seryjnego mordercy.

Innym razem pewien nieznajomy chciał zaciągnąć do łóżka służącą Gertrudę Schulte. Ona odpowiedziała: „Wolałabym umrzeć”. Mężczyzna postanowił spełnić jej prośbę. Wyciągnął nóż i dźgnął ją. Kobiecie udało się jednak przeżyć i dzięki niej policja miała rysopis sprawcy.

Zamienił stryjek siekierkę na… młotek

Mimo że policjanci wiedzieli, jak wygląda „potwór”, nie mogli go znaleźć. A tymczasem on nadal grasował w mieście. Pojawiały się nowe ciała, jak chociażby Idy Reuter. Z czasem morderca zmienił narzędzie zbrodni. Porzucił nóż na rzecz młotka – dwie kobiety zginęły od jego uderzeń.

Czuł się aż tak pewnie, że zaczął pogrywać z policją. W listopadzie zniknęła 5-letnia Gertruda Albermann. Sprawca wysłał policjantom mapę z miejscem, gdzie znajdą ciało dziewczynki. I rzeczywiście odnaleźli zwłoki. Okazało się, że została uduszona i 35 razy pchnięta nożem.

Altana, w której znaleziono zwłoki Gertrudy Hamacher oraz Louise Lenzen.

Altana, w której znaleziono zwłoki Gertrudy Hamacher oraz Louise Lenzen.

Seryjny zabójca grasował, a stróże prawa byli bezradni. Ludzie mówili między sobą różne rzeczy o mordercy. Jedna z tych plotek najbardziej zdumiewała. Otóż na miejscach zbrodni policjanci rzekomo mieli dostrzec, iż poszukiwany pił krew ofiar. Gdy ta informacja dostała się do prasy, okrzyknięto go „wampirem”. Dziennikarze zaczęli też straszyć ludzi, że mordercą jest Kuba Rozpruwacz z Londynu.

Jak wpadł?

Jak w wielu podobnych przypadkach, za ostatecznym schwytaniem zwyrodnialca stał przypadek. W ręce policji dostał się list, który służąca, Maria Budlick, źle zaadresowała. Trafił on do pewnej kobiety, a ta, po zapoznaniu się z jego treścią, przekazała go na komisariat. W tym liście Budlick opowiadała swojej przyjaciółce o tym, jak ją zgwałcono. Na komisariacie służąca musiała jeszcze raz wszystko opowiedzieć…

Tego pechowego dnia (14 maja 1930 r.) kobieta przyjechała do Düsseldorfu w poszukiwaniu pracy. Na dworcu zaczepił ją nieznajomy i powiedział, że zaprowadzi ją do schroniska dla kobiet. Jednak, gdy mieli wejść do parku, przypomniał sobie o mordercy zabijającym w tym miejscu i stchórzył.

W tym momencie pojawił się kolejny „pomocnik”. Zaproponował, że mogą pójść do niego. Kobieta zgodziła się. Równie szybko zmieniła jednak zdanie i stwierdziła, że woli iść do schroniska.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Artykuł porusza następujące tematy:

Czas akcji:

Miejsce akcji:

Komentarze (7)

 1. Członek redakcji | Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do art. z naszego profilu na Fb http://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/insights?section=navPosts:

  Grzegorz S.: U Thorwalda w Stuleciu detektywów i Godzinie detektywów dziesiątki podobnych historii .

  Maciej P.: w drugim sezonie serialu Glina jest motyw z Peterem Kurtenem

  Bronie świata, które zmieniły bieg historii: a Polska ma Trynkiewicza

  Rafał Kuzak: A Niemcy mieli jeszcze Adolfa Seefelda //ciekawostkihistoryczne.pl/2011/12/12/zegarmistrz-pedofil-i-seryjny-morderca-sprawa-ktora-wstrzasnela-iii-rzesza/

  Michał P.: Czy ktoś nadal jest przeciwnikiem kary śmierci?

  Ola Zaprutko-Janicka: Owszem. Kara śmierci ucina żywot zwyrodnialca i z jednej strony nie może on już nikogo skrzywdzić, a z drugiej… dożywotnia odsiadka niekoniecznie musi być przyjemna. Zawsze można w ramach resocjalizacji dajmy na to zamiatać reaktor w Czarnobylu.

 2. Członek redakcji | Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do art. z portalu Wykop.pl //www.wykop.pl/link/2019468/upior-z-dusseldorfu-niemiecki-kuba-rozpruwacz/:

  Adrian00: Jestem ciekaw, czy to dzięki niemu powstała manga Monster – Naoki Urasawy.
  //www.instytutksiazki.pl/komiksy,aktualnosci,31027,monster.html

  zimnywschodniwiatr: Skąd się bierze ta zwierzęca agresja wśród najlepszej cywilizacji na świecie? Z jednej strony te wspaniałe zdobycze w postaci narzędzi do zabijania, obozów zagłady a z drugiej tak silny wpływ najniższych instynktów.

  Elryk: @zimnywschodniwiatr: To nie jest zwierzęca agresja, tylko ludzka. Zwierzęta nie mordują i nie znęcają się dla przyjemności.

  zimnywschodniwiatr: @Elryk: Trafna i słuszna uwaga.

  Stunek: @Elryk: Chyba nigdy nie miałeś kota

  jodynaa: Kto to napisał, że zło ma banalną twarz? Hanna Krall?

  uranik: Statystycznie na miliony osobników może się znaleźć jeden, który będzie właśnie w ten sposób miał skrzywiony umysł. Cywilizacja mu tylko pomaga – dzięki niej ma większą szansę urodzić się w dużym mieście i narobić większych szkód…
  odpowiedz

  maisonmartinmargiela: @uranik: Zakazać miast i cywilizacji!

  Poroniec: @uranik: @maisonmartinmargiela: ustawą znieść skrzywiony umysł! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  snejp90: Jak kogoś interesuje tematyka, to polecam książkę „Seks, krew i szubienica” Eddy’ego Kozaka. Jest tam przypadek (o ile mnie teraz pamięć nie myli) Upiora z Dusseldorfu oraz wielu innych zwyrodnialców. Nie jest to może jakieś wybitne dzieło, ale wiele rzeczy zostało szczegółowo opisanych i ‚przyprawionych’ odpowiednimi zdjęciami.

 3. Jurek Odpowiedz

  Roi się od błędów w tym artykule. Np. PK nie zabił 79 osób, a Rosa Ohlinger nie miała szesnastu lat, a niespełna dziewięć.

  • Jurek Odpowiedz

   A Lenzen nie była przyrodnią siostrą Hamacher, lecz została adoptowana przez dziadka (ojca ojca Gertrud). Schulte nie została dźgnięta nożem, ale wielokrotnie nożycami. Poza tym najgorszym skutkiem spotkania z PK była roztrzaskana czaszka.

 4. Anonim Odpowiedz

  Biedak… co on musiał widzieć w dzieciństwie… gwałty to na pewno, dlatego przeniosło się na sferę seksualną. Morderstwa, bo w ofiarach może widział ojca i jakoś przenosił swój gniew. Żonę kochał, bo sytuacja w rodzinie nauczyła go, że swoją kobietę trzeba kochać i szanować, a nie tak jak jego ojciec. Siostry swoje również pewnie kochał. Niezwykle ciekawy przypadek!

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.