Polskie Imperium

Straszne opowieści! TOP10 najbardziej makabrycznych ciekawostek historycznych

Autor: | 29 kwietnia 2014 | 36,065 odsłon

Naprawdę makabryczne ciekawostki...Wykwintne dania z kota, kielichy z ludzkich czaszek i narzeczony ugotowany we wrzącym smalcu. Dzisiaj postaramy się, żebyście nie byli w stanie zmrużyć nocą oczu. Poniżej lista najbardziej makabrycznych ciekawostek historycznych. Lektura tylko dla ludzi o mocnych nerwach!

Jak zawsze wszystkie pozycje w naszym TOP10 są oparte na publikowanych przez „Ciekawostki historyczne” artykułach. Tym razem – tych przyprawiających o gęsią skórkę.

Historia naprawdę była strrraszna, ponieważ…

kot-2

10.

W średniowieczu z kotów robiono ubrania. Francuzi uwielbiali nosić czapki i kaftany z kota. Na jarmarkach sprzedawano kocie wyroby oraz gotowe do obdarcia ze skóry „koty w worku”. Rekordy popularności biły kocie dywaniki i obszyte kotem poduszki (przeczytaj więcej na ten temat).
Doe1

9.

Afrykański prezydent został pożarty przez konkurentów politycznych. Samuel Doe doszedł do władzy w Liberii mordując swojego poprzednika, Williama Tolberta. Kazał go poćwiartować żywcem, a zwłoki rzucił sępom na pożarcie. Sam skończył jeszcze gorzej. W 1990 roku został zakatowany na śmierć, a jego ciało zjedzono (przeczytaj więcej na ten temat).
czarownica4

8.

Polowania na czarownice były efektem złej pogody. Nagonka na kobiety oskarżane o uprawianie magii przypadła na lata szczególnie ciężkich mrozów. Kiedy w Europie nastała „mała epoka lodowcowa” ludność zaczęła szukać winowajców. W efekcie na stosach spłonęło przynajmniej 30 000 osób (przeczytaj więcej na ten temat).
krum

7.

W średniowieczu panowała moda na kielichy wykonane z ludzkich czaszek. Król Longobardów Alboin zabił swojego teścia, a żonie kazał sączyć wino z jego czaszki. Władca Bułgarów Krum wolał pić z czaszki bizantyńskiego cesarza Nikefora (przeczytaj więcej na ten temat).
Dzerzhinsky

6.

„Krwawy kat” Feliks Dzierżyński był pogromcą niewieścich serc. W młodości doprowadził do samobójstwa zakochaną w nim Michalinę Feinstein. Zrobił to tylko po to, by uwieść jej siostrę Sabinę (przeczytaj więcej na ten temat).
Ofiara glodu w Leningradzie (fot. George Shuklin; lic. CCA 2.5)

5.

W oblężonym Leningradzie ludzie zjadali się nawzajem. W 1942 roku kanibalizm stał się prawdziwą plagą. Znana jest historia matki, która udusiła swoją 18-miesięczną córeczkę. Jej ciałem nakarmiła siebie i gromadkę starszych dzieci (przeczytaj więcej na ten temat).
olga2

4.

Ruska księżna piekła ludzi żywcem. Olga Kijowska stworzyła pojęcie „krwawej łaźni”. W odpowiedzi na propozycję małżeństwa z wodzem Drewlan kazała zamknąć jego posłów w łaźni parowej. Budynek został podpalony i wszyscy zginęli. Spaliła też całe miasto Drewlan, mordując mężczyzn, kobiety i dzieci (przeczytaj więcej na ten temat).
wesz-fot.-Maksim-lic.-CC-ASA-3.0

3.

Armia Krajowa stosowała przeciwko okupantowi broń biologiczną. Agenci polskiego podziemia podrzucali Niemcom zarażone tyfusem wszy. Trunki w niemieckich barach zatruwali zarazkami. Współpracujące z Armią Krajową prostytutki zarażały gestapowców syfilisem (przeczytaj więcej na ten temat).
kot21

2.

W nowożytnej Europie koty były cenionym smakołykiem. W XVI wieku mięso kota uważano za „bliskie smakiem królikowi”. Włoscy kucharze byli zdania, że potrawka z kota to „bardzo wyszukane danie”. Do dzisiaj zachowały się przepisy wyjaśniające jak najlepiej ugotować dachowca (przeczytaj więcej na ten temat).
01. Wytapianie smalcu (fot. Videoreceptycom; lic. CC ASA 3.0)

1.

Piętnastolatka z Łodzi ugotowała swojego narzeczonego we wrzącym smalcu. Do zbrodni doszło w 1936 roku. Ofiara nie przeżyła tortur. W morderstwie pomagała cała rodzina głównej sprawczyni (przeczytaj więcej na ten temat).

Kup książkę autora artykułu (dużo taniej niż inni):

Powiedz innym co myślisz:

Kamil JanickiKamil Janicki - Redaktor naczelny "Ciekawostek historycznych". Historyk, publicysta i pisarz. Autor książek wydanych w łącznym nakładzie prawie 150 000 egzemplarzy, w tym bestsellerowych “Pierwszych dam II Rzeczpospolitej”, “Upadłych dam II Rzeczpospolitej”, "Dam złotego wieku" i "Epoki hipokryzji". W listopadzie 2015 roku ukazała się jego najnowsza książka: "Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę" (Więcej informacji o autorze, Inne artykuły tego autora).

Zainteresowany? Zobacz inne listy TOP10.
Okupacja
Komentarze do artykułu (3)

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Fb2-2-340x177
…w okupowanej przez Nazistów Francji tworzenie kryjówek dla ludności żydowskiej stało się dochodowym interesem? Za odpowiednią  opłatą wyspecjalizowane grupy „inżynierów” znajdowały odpowiednie miejsce i pozyskiwały materiały konieczne do budowy.


…w XVII wieku polskie szlachcianki chętnie stosowały różne metody antykoncepcji? Jedną z nich było umieszczanie na swoim brzuchu jąder odciętych żywej łasicy, obwiązanych oślą skórą.

Elzbieta-miniatury
…królowa Elżbieta I Tudor, delikatnie mówiąc, nie darzyła Polski sympatią? Wszystko przez posła Zygmunta III Wazy, który walcząc o interesy gdańskich kupców, obraził angielską władczynię.