Damy - empik

Relacja z Targów Książki Historycznej w Krakowie. Część II

Autor: | 1 października 2012 | 246 odsłon

Czas na drugą część naszej targowej relacji. Pierwszą jej odsłonę możecie znaleźć TUTAJ.

U wejścia do sali wystawienniczej naszą uwagę zwrócił duży roll-up książki Wojciecha Szatkowski „Goralenvolk. Historia zdrady” (niedawno publikowaliśmy na jej podstawie artykuł). Przy stoisku wydawcy tej pozycji, czyli Firmy Księgarsko-Wydawniczej Kanon, dowiedzieliśmy się czegoś więcej. Zdaniem przedstawiciela Kanonu, Goralenvolk stanowił przez lata temat tabu. W oficjalnej historiografii panuje przekonanie, że bohaterska Polska nie wydała swojego Vidkuna Quislinga. Komitet Góralski był wyjątkiem, jedyną zinstytucjonalizowaną organizacją górali, jaka poparła okupantów.

Bo najważniejsze żeby przyciagnąż wzrok potencjalnego czytelnika. Z nami ten manewr się udał.

Bo najważniejsze żeby przyciagnąż wzrok potencjalnego czytelnika. Z nami ten manewr się udał.

Przy stoisku Wydawnictwa Naukowego PWN pani Krystyna Wieczorkiewicz zapytana o propozycje dla czytelników „Ciekawostek” poleciła nam trzy książki. Po pierwsze „Dobre maniery w przedwojennej Polsce”. Ta pozycja nie jest nam obca (opublikowaliśmy na jej podstawie dwa artykuły „To było niechcący! Największe gafy dyplomatyczne II Rzeczpospolitej”  i „W przedwojennej Polsce nie było pań Halinek?”) i sami możemy szepnąć o niej dobre słowo. Druga propozycja to pięknie wydane „Pocztówki z Kresów przedwojennej Polski” , stanowiące nostalgiczną podróż po świecie, który dawno przeminął. Ostatnia książka polecana przez PWN jest bardziej poważna. „Auschwitz. Obóz i miasto” różni się od większości publikacji na ten temat. Opowieść toczy się nie tylko wokół KL jako mikrokosmosu. Autorka nie zapomina, że tuż obok toczyło się życie mieszkańców Oświęcimia. Z „ciekawostkowym” spojrzeniem na obóz możecie się zapoznać tutaj.

Stoisko Wydawnictwa Naukowego PWN.

Stoisko Wydawnictwa Naukowego PWN.

Na koniec parę słów o nowościach wydawnictwa Iskry, o które zapytaliśmy pana Antoniego Szperlicha. Na początek dowiedzieliśmy się, że jak na targi zorganizowane przy okazji kongresu naukowego przystało, bardzo dobrze sprzedają się klasyki, między innymi piękne wydania prac prof. Tazbira (na zdjęciu na najwyższej półce). Jeśli chodzi o książki polecane czytelnikom „Ciekawostek”, pierwszą propozycją Iskier jest fotobiografia Janusza Korczaka. Tego pana nie trzeba nikomu przedstawiać, tym bardziej że właśnie weszliśmy  w ostatni kwartał roku korczakowskiego. Druga propozycja, czyli „Pióro” Marka Nowakowskiego, to literacka autobiografia. Autor zabiera nas w świat cenzury i walczących z nią pisarzy, w świat swojej młodości.

Stoisko Wydawnictwa Iskry.

Stoisko Wydawnictwa Iskry.

Jutro opublikujemy trzecią i ostatnią część naszej relacji targowej.

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz jeden z artykułów redakcyjnych "Ciekawostek historycznych". Do tej kategorii trafiają między innymi zapowiedzi książek, reklamy i aktualności z życia naszego serwisu (zobacz pozostałe Wiadomości, zapowiedzi i reklamy).
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

rycheza

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

zapowiedz2-miniatura

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Imperium

Czy wiesz że...

polki-4
w czasie rzezi wołyńskiej ukraińscy mężowie zabijali swoje polskie żony? Do tych zbrodni popychała ich ideologia nacjonalistyczna.

rosyjskie-sieroty
Finowie mieli własne obozy koncentracyjne? Za ich drutami zamęczali i swoich własnych współobywateli i jeńców radzieckich w czasie drugiej wojny światowej.

piegi
dawniej piegi uważano za paskudny defekt urody? Panie walczyły z nimi z gorliwością godną lepszej sprawy!