Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Gdzie Śmigły-Rydz zakopał złoto?

Odbieranie defilad i ukrywanie skarbów wychodziło Rydzowi dużo lepiej niż prowadzenie wojny...Edward Śmigły-Rydz nie mógł się pochwalić szczególnymi sukcesami jako polski głównodowodzący w kampanii wrześniowej. Dużo lepiej poszło mu… ukrywanie skarbów. I to kilkudziesięciu ciężarówek skarbów!

W archiwum Instytutu i Muzeum Generała Sikorskiego w Londynie można znaleźć osobliwy zbiór dokumentów. To raporty żołnierzy, którzy zdołali przedostać się po wrześniu 1939 roku na Zachód i przekazali przełożonym wiedzę na temat… skarbów. Sam tytuł zbioru mówi wszystko: „Przedmioty wartościowe zakopane”.

Adam Sikorski, autor książki „Mapa tajemnic” odnalazł tam dwa dokumenty rzucające światło na działania marszałka Polski podczas kampanii wrześniowej. Niejaki kapral Feliks Matkowski doniósł po przedarciu się do Francji:

Karol Roger Raczyński. To właśnie w jego majątku miały zostać zakopane tajemnicze skrzynie.

Karol Roger Raczyński. To właśnie w jego majątku miały zostać zakopane tajemnicze skrzynie.

W czasie kampanii wrześniowej, mając przydział do Naczelnego Dowództwa, byłem przydzielony, jako żandarm do pełnienia służby ochronnej przy Pani Marszałkowej Rydz-Śmigłej. W czasie pobytu w majątku hrabiego Raczyńskiego w Ludwinowie koło Czemiernik zostały zakopane skrzynie, których zawartość nie jest mi znana.

Podczas wykonywania tych czynności obecni byli: pan kapitan Stachowicz z GISZ [Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych], wachmistrz Ślusarczyk z Naczelnego Dowództwa, lokaj pani Marszałkowej, Kamiński, oraz trzech żandarmów, których nazwisk nie pamiętam. Przy zakopaniu tych skrzyń byłem obecny.

Ten dość zdawkowy dokument odkrywa zaledwie czubek góry lodowej. Są też kolejne. Na przykład kapral rezerwy Kazimierz Pomagalski opowiedział o zakopaniu z jego pomocą, 9 września 1939 roku, w piwnicy pewnego tartaku (w którym zamieszkała Marszałkowa Rydz-Śmigła) piętnastu lub szesnastu skrzyń. Kolejne ukryto w zabudowaniach gospodarczych dworu:

9.IX. o godz. 23.00 ja zakopywałem trzy skrzynie w pustej oborze pod zerwaną podłogą. Skrzynie były duże i ciężkie.

Ludwinów to dzisiaj już nieistniejący majątek w Województwie Lubelskim. Powyżej plan przedrukowany w książce „Mapa Tajemnic”.

Ludwinów to dzisiaj już nieistniejący majątek w Województwie Lubelskim. Powyżej plan przedrukowany w książce „Mapa Tajemnic”.

Zdaniem Adama Sikory ten transport z początków września nie był ani pierwszy ani największy. Dużo wcześniej – chyba jeszcze przed wybuchem wojny – do majątku hrabiego Raczyńskiego w Ludwinowie przybyło 30 ciężarówek z meblami i luksusowym wyposażeniem służbowego mieszkania marszałkostwa.

Artykuł powstał w oparciu o książkę Adama Sikorskiego pt. "Mapa tajemnic" (Wydawnictwo Vesper, 2012).

Artykuł powstał w oparciu o książkę Adama Sikorskiego pt. „Mapa tajemnic” (Wydawnictwo Vesper, 2012).

Co zawierały kolejne przywożone skrzynie? Na pewno precjoza, ale nie sposób powiedzieć jakie: może obrazy, może złoto, może też dokumenty i przedmioty wagi państwowej…

Mimo, że transporty były ogromne, a sporo osób pomagało w zakopywaniu skrzyń w kilku różnych miejscach, tajemniczy skarb marszałka Śmigłego-Rydza rozpłynął się jak kamfora. W okolicy Ludwinowa natrafiono wyłącznie na ślady… zakopanego w lesie samochodu. Prawdopodobnie sportowej skody hrabiego Raczyńskiego.

Co stało się z resztą zakopanych przedmiotów? Może kilkadziesiąt lat temu wykopali je zaradni mieszkańcy okolicy, może rozkradli je żołnierze wrogich armii. A może kilkadziesiąt skrzyń ze skarbami wciąż leży pod ziemią. Mniej więcej tutaj.

Źródło:

Kup ciekawą książkę (dużo taniej niż inni):

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

  Miejsce akcji:

  Komentarze (9)

  1. Członek redakcji | Redakcja Odpowiedz

   Wybrane komentarze do artykułu z portalu Wykop.pl //www.wykop.pl/link/1222183/gdzie-smigly-rydz-zakopal-zloto/

   jacckas: Tak z ciekawości, czy gdyby jakimś cudem, udałoby mi się znaleźć i odkopać te skarby, to czy należałyby one do mnie czy do skarbu państwa?

   hhhhhaa: @jacckas: 10 % znaleźnego należy do Ciebie, trudno byłoby oszacować dokładną kwotę więc pewnie dostałbyś grosze. Nie pamiętam czy znaleźne jest opodatkowane.

  2. Anonim Odpowiedz

   Polskie państwo to złodziej okradający społeczeństwo wyciskający z niego co się da , rozsprzedający majątek który my obywatele wytworzyliśmy . Afery odkrywane przez dociekliwych dziennikarzy to tylko mały ułamek tego draństwa . Jak cokolwiek znajdziesz zachowaj dla siebie i morda w kubeł , bo jak państwowy złodziej się dowie to zabierze ci to co masz i to czego nie masz , jedyną szansą dla zachowania kultury polskości to zachować , schować poczekać na odpowiedni czas w którym kanalie rządowe będą wisieć i odrabiać w kamieniołomach to co zniszczyli i roztrwonili rozkradli posługując się swoim aparatem bezprawia

  3. Członek redakcji | Redakcja Odpowiedz

   Komentarze z naszego profilu na Fb http://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

   Marek R.: robota dla Pana Samochodzika..

   Marcin W.: To żadna tajemnica… w skrzyniach były słynne guziki od mundurów polskich żołnierzy z przemówienia w Sejmie, których „Naczelny Wódz” obiecał nie oddać… jak widać słowa dotrzymał.

   Irena S.: Jak świat światem, same tajemnice i skarby…ukryte.

   Remigiusz R.: Zdrajca..z żoną skończyli razem tak samo..

   Piotr B.: i to sa ciekawostki!

   Jola P.: Co wy tacy naiwni tych co mogli coś wiedzieć a zostali w Polsce przesłuchali dokładnie ci z UB. Mieli swoje metody i oddanych ludzi ( to ci z kryształowymi charakterami )Część z nich opuścila potem Polskę z przetopionym złotem – często robiono z nich patelnie.

  4. Anonim Odpowiedz

   Do->Remigiusz R-Ty [kochany] bolszewiku i nie pisz po polsku tylko po swojemu jak chcesz cos skomentowac

   [Redakcja: komentarz poddany edycji z powodu obecności treści wulgarnych]

  5. Daniel Lugo Odpowiedz

   Jaki bolszewik???ze prawde powiedzial o Rydzu??? to byl zdrajca!!Jak mozna namowic narod do wojny i uciec ,zostawic na pastwe okupantow,Rydz to swinia,powinien byz wymazany z kart historii po 1920 roku!

  6. Piotr Odpowiedz

   K im jesteś Danielu Lugo, chyba z tych co tworzyli Polskę do roku 1990, że pośmiertnie tak znieważasz osobowość Marszalka. Ciebie na pewno wymażą z pamięci nawet twoi bliscy.i

  Dodaj komentarz

  Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

  Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.