Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Dlaczego Wincenty Witos nie został prezydentem Polski?

Wincenty Witos przemawia... (1933)Wincenty Witos to postać doskonale znana każdemu, kto interesuje się historią najnowszą naszego kraju. Ale czy widzieliście, że w trakcie II wojny światowej, w środowisku premiera Mikołajczyka, narodził się pomysł wywiezienia go z okupowanej Polski do Londynu? Co więcej, planowano, że to właśnie on zastąpi schorowanego Władysława Raczkiewicza na stanowisku prezydenta RP!

Cała sprawa zaczęła krystalizować się w kwietniu 1944 r. Właśnie wtedy do Eugeniusza Bielenina – przedwojennego redaktora ludowego czasopisma „Piast” i bliskiego współpracownika Witosa – zgłosił się Jan Witaszek, który odgrywał, wedle słów samego Bielenina, w podziemiu na terenie Małopolski pewną rolę. Poprosił on o przekazanie Witosowi oferty emigracyjnego rządu, jednocześnie zapewniając, że w razie zgody Armia Krajowa zajmie się zabezpieczeniem całej operacji.

Trudne początki

Mając taką rekomendację Bieleninowi nie pozostało nic innego, jak tylko wybrać się z wizytą do Witosa, który w tym czasie – po zwolnieniu przez Niemców z więzienia – przebywał w rodzinnych Wierzchosławicach.

Pomysł przetransportowania Witosa do Londynu zrodził się w głowie premiera Mikołajczyka (siedzi pierwszy z lewej). Chciał on aby nestor ruchu ludowego zastąpił schorowanego prezydenta Raczkiewicza (siedzi w środku).

Pomysł przetransportowania Witosa do Londynu zrodził się w głowie premiera Mikołajczyka (siedzi pierwszy z lewej). Chciał on aby nestor ruchu ludowego zastąpił schorowanego prezydenta Raczkiewicza (siedzi w środku).

Jednak również tam lider ludowców znajdował się pod czujnym okiem gestapo, które wyznaczyło na jego „opiekuna” okupacyjnego wójta wsi – Czosnykę. Jednocześnie Niemcy oświadczyli, że jeżeli Witos opuści bez ich wiedzy areszt domowy, represje spadną na jego córkę – Julię Masiową.

Wincenty Witos był już premierem...

Wincenty Witos był już premierem…

W związku z powyższym, początkowo dał on bardzo wymijającą odpowiedź, stwierdzając, że: Nie potrzeba chleba temu kto jeść nie może. Niemniej jednak wraz ze zbliżaniem się frontu coraz bardziej realne stawało się, że okupant zechce aresztować Witosa. Dlatego też po kilku miesiącach – jesienią 1944 r. – zdecydował się on na podróż do Londynu.

No ale powiedzieć i zrobić to przecież dwie różne rzeczy. Jak wiemy, Witos nie mógł opuszczać miejsca zamieszkania bez pozwolenia Niemców, dlatego należało wywieźć go tak, aby hitlerowcy tego… w ogóle nie zauważyli. Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami zajęła się tym Armia Krajowa.

Kluczową rolę w całej skomplikowanej operacji odegrali trzej bracia Skąpscy. Opracowanie planu przypadło Władysławowi, który w tym czasie był oficerem wywiadu i kontrwywiadu AK na okręg krakowski. Po uzyskaniu zgody przełożonych, przystąpił on do działania. Jak pisze Eugeniusz Bielenin:

Według planu opracowanego przez Władysława Skąpskiego […] jego brat, inżynier Zygmunt Skąpski […], uda się do Tarnowa samochodem. Po załatwieniu pewnych spraw w Tarnowie, będzie wracał z powrotem. O wyznaczonej godzinie Kazimierz Groch [znajomy Witosa], oczekując w miejscu gdzie droga rozwidla się, zatrzyma powracający z Tarnowa samochód, zapytując, czy wobec wolnych miejsc w pojeździe byłby uprzejmy zboczyć kilka kilometrów i zabrać chorego starszego człowieka do Krakowa. Zygmunt Skąpski wyrazi na to zgodę i w ten sposób Witos, którego szofer nie zna, będzie przewieziony do Krakowa.

Był ofiarą nagonki… Na zdjęciu Witos podczas procesu brzeskiego.

Był ofiarą nagonki… Na zdjęciu Witos podczas procesu brzeskiego.

Po dotarciu do Krakowa Witos miał zamieszkać przy ulicy Starowiślnej 39 u trzeciego z braci Skąpskich, Bolesława – byłego oficera, a przed majem 1926 r. działacza PSL „Piast”. W razie jakichś nieoczekiwanych trudności zostałby przetransportowany do mieszkania Zygmunta Skąpskiego przy ulicy Bronowickiej 43.

Brano również pod uwagę niepowodzenie całej akcji, przykładowo w wyniku rozpoznania Witosa przez kogoś niewtajemniczonego. Na taką ewentualność przygotowano samochód sanitarny, który miał przewieźć go do kliniki, tworząc pozory jego nagłego zasłabnięcia i konieczności natychmiastowego umieszenia w szpitalu, co miało uzasadnić jego nagły wyjazd do Krakowa.

Pan Wójt leci (albo i nie) do Londynu

Po etapie przygotowań przyszedł czas na realizację. Cała operacja została urzeczywistniona bez żądnych zakłóceń pewnej październikowej niedzieli. W Krakowie Witos zatrzymał się zgodnie z planem u Bolesława Skąpskiego, gdzie otrzymał do dyspozycji własny pokój z osobnym wejściem. Mógł korzystać również z drugiego pomieszczenia, gdzie przyjmował gości, m.in. dwóch lekarzy, którzy się nim opiekowali (był w tym czasie już poważnie chory).

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Artykuł porusza następujące tematy:

Czas akcji:

Miejsce akcji:

Czy wiesz, że ...

...jeden z najsłynniejszych szpiegów wszech czasów, Guy Burgess, został homoseksualistą prawdopodobnie w wyniku dziecięcej traumy? Pewnej wakacyjnej nocy zastał bowiem swoich rodziców w niedwuznacznej sytuacji. Z tym, że jego ojciec nie przeżył seksualnego zbliżenia z matką.

...krakowski lotnik, podporucznik Jan Kremski, w związku z zestrzeliwaniem wrogich samolotów wespół z kolegami, miał zaliczone łącznie… 4 i 14/15 zwycięstwa pewnego? Do zaszczytnego tytułu asa, który przysługiwał od 5 zwycięstw wzwyż brakło mu tylko 1/15.

...dla Ludwiki Zachariasiewicz, wtyczki AK w strukturach NKWD, punktem kontaktowym z polskimi konspiratorami był… gabinet kosmetyczny na Pradze? W ten sposób młoda kobieta kreowała się jako atrakcyjna, próżna trzpiotka, dla której najważniejszy jest piękny wygląd.

...Stalin lubił naśmiewać się z przesadnych ambicji swojej wierchuszki? Na liście kandydatów do odznaczenia napisał: „Gówniarze dostają order Lenina!”

Komentarze (10)

 1. perun Odpowiedz

  Dobry i poczciwy był to człowiek, wielce dla polskiej sprawy zasłużony, ale nawet gdyby udało mu się zostać prezydentem to i tak nie byłby w stanie uratować nas od zdrady dokonanej przez sojuszników…

 2. jadwiga Odpowiedz

  Co roku począwszy od 1990 jeżdżę do Wierzchosławic na Zaduszki Witosowe,oczywiście w tym roku tez byłam bo jakoś nie wyobrażam sobie tej pierwszej niedzieli listopada inaczej niż oodając hołd Witosowi i wszystkim zmarłym ludowcom.

 3. Giray Odpowiedz

  Eugeniusz Bielenin to rodzony brat mojej prababci Bronisławy. Jego wspomnienia ukazały się mocno okrojone przez cenzurę, do ok 1/3 objętości maszynopisu, znikły nawet najdrobniejsze zmianki żle mówiące o komunistach, zaś sam autor zmarł w bardzo podejrzanych okolicznościach 15 września 1979 r. Mała ciekawostka – politycznym wychowankiem E.B. jest ks. Karol Wojtyła.

 4. Członek redakcji | Autor publikacji | Rafał Kuzak Odpowiedz

  @Giray: To bardzo ciekawe i w związku z tym mam pytanie, czy jesteś może w posiadaniu (lub ktoś z Twojej rodziny) pełnego tekstu wspomnień Eugeniusza Bielenina?

 5. Giray Odpowiedz

  Niestety nie, gdyż maszynopis sprzedała jego córka Irena do wrocławskiego Ossolineum. Podejrzewam że może on byc nieco niekompletny gdyz kilka kartek zawieruszyło się w tych materiałach które przekazałem w 1999 r. ZHRL w Warszawie

 6. Członek redakcji | Autor publikacji | Rafał Kuzak Odpowiedz

  @Giray. Dziękuję za odpowiedź, ale nie ukrywam, że wielka szkoda, na pewno byłaby to niezwykle interesująca lektura.

 7. Giray Odpowiedz

  Tym bardziej że moim zdaniem śmierć Eugeniusza Bielenina, której znam okoliczności, przemawia za tezą, że zamach na Jana Pawła II był wspólnym dziełem PRL-owskich i sowieckich służb specjalnych.

 8. Feliks Odpowiedz

  Dlaczego historycy-pewnie nie douczeni-nie piszą prawdy o tym,że premier Witos
  odegrał wielką rolę w obronie Warszawy 15.08.21920 r,po rezygnacji ze swych funkcji
  przez Józefa Piłsudskiego przed Bitwą Warszawską,której Witos nie upublicznił.Polacy

 9. Feliks Odpowiedz

  Został popełniony błąd w dacie Bitwy Warszawskiej,gdyż powinna być to data 15.08.1920 r.Premier Witos z generałami:Rozwadowskim,Sikorskim,Hallerem,
  Weygandem i innymi 15.08.1920r skuteczną obronę Warszawy zorganizowali i po odparciu sowietów 16.08.1920r premier Witos prerogatywy dalszego militarnego działania Piłsudskiemu oddał,nie ujawniając publicznie tchórzowskiej rezygnacji ze swych funkcji Piłsudskiego.Nie douczeni historycy-pisząc o Wincentym Witosie- tych szczegółów nie ujawniają,a ponadto tego,że 15.08.1920r Piłsudski Warszawy nie bronił,a w Puławach tego dnia dziecko p.Minkiewiczów do Chrztu podawał.Polacy

 10. Członek redakcji | Kamil Janicki Odpowiedz

  Przepraszam, ale tak ogółem to do czego się odnosisz? Nie wydaje mi się, by takie zdjęcie lub taka informacja była w tekście… To artykuł na zupełnie inny temat. Bynajmniej nie o Bitwie Warszawskiej….

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.